Slaví Nepálci Vánoce?

O norských Vánocích jsme vám toho už řekli mnoho a naučili jsme vás dokonce péct norské perníčky. Jak je to ale s Vánoci v Nepálu? Slaví Nepálci Vánoce? Tyto otázky mě moc zajímaly a tak jsem se zeptala rodilého Nepálce Suraje Shrestha (22 let).

81,3% obyvatel Nepálu jsou hinduisté, takže Vánoce jako křesťanský svátek neslaví. Avšak v současnosti se jedná o jednu ze zemí, ve které máte možnost zvolit si náboženství podle vašeho přání. 1,4% obyvatel se hlásí ke křesťanství a slaví tradiční Vánoce.

Vzájemně se však v Nepálu všechny náboženství respektují, proto se den 25. prosince stal státním svátkem. Typicky nepálští lidé tedy Vánoce neslaví, ale respektují každou kulturu, proto křesťanům v těchto dnech přejí „Veselé Vánoce!“.

Když teda hinduisté neslaví Vánoce, mají nějaký svůj svátek? Ale ano mají. Pro hinduisty existují dva velmi důležité svátky a to Dashain a Tihar.

Dashain je nejdelší a nejoslavovanější hinduistický svátek. Jedná se o oslavu vítězství bohyně Durgy nad silami zla – vítězství dobra nad zlem, pravdy nad lží. Slaví se na přelomu září a října. Oslavy  většinou začínají hned po sklizni rýže a trvají 15 dní. Oblohu zaplní pestrobarevní draci, které vyrobí děti a zároveň jsou pro ně připraveny speciální houpačky z bambusů. V těchto dnech Nepálci také obětují hodně zvířat, a to hlavně holuby, kozy a buvoly. Krev těchto tvorů se pak rozmaže po dílnách a na dopravní prostředky. Nepálci věří, že tak získají energii od bohyně Durgy, která je ochrání před zlem. Desátý den bývají Nepálci s rodinou a dostávají od starších příbuzných požehnání a to tak, že jim na čela namalují tiku (tečku).

Při oslavě Dashainu se schází celá rodina.

Druhý neoslavovanější svátek je Tihar neboli festival světel. Probíhá v říjnu nebo listopadu a trvá 5 dní. Je spojován s Lakšmí – bohyní štěstí a hojnosti. Domácnosti jsou pečlivě uklizeny a ozdobeny. Do oken se dávají svícny, aby k lidem bohyně Lakšmí trefila. Během těchto dnů jsou uctíváni psi, krávy a vrány, protože podle nepálské mytologie se jedná o symboly různého dobra. Kráva znamená prosperitu, pes loajalitu a vrána Nepálcům připomíná, aby se radovali a nebyli smutní. V poslední den Tiharu zase všechny sestry uctívají své bratry a malují jim na čelo tiku na ochranu před zlými duchy.

Oslava Tiharu v Nepálu.

Pavlína Fardová