Norsko očima Radka Trlicy

Radek Trlica je kluk, který jde svojí vlastní cestou. Fotí, tvoří a sní. Jeho fotky si můžete prohlédnout na jeho Instagramu , články pročíst na jeho blogu, nebo mu rovnou olajkujte stránku na Facebooku. Dnes Radka spolu trochu vyzpovídáme a zeptáme se na jeho cestu do Norska…

Proč jsi si za svůj cíl zvolil zrovna Norsko?
Hlavně jsem potřeboval být sám a trochu dál od domova…

Slyšela jsem, že jsi pro cestu zvolil docela netradiční dopravní prostředek. Prozradíš nám jaký a proč?
Zvolil jsem kolo, připadalo mi to super, protože jsem si chtěl trochu popřemýšlet o sobě a najít sám sebe.

Většina Radkových fotek je focena na analog.

Tak to je vážně super! Máš můj obdiv. Jak dlouho ti cesta na kole do Norska trvala?
Cesta tam mi trvala 11 dní.

Norské nevyzpytatelné počasí a kopcovitý terén není pro cyklisty zcela ideální. Můžete však najít i pár tras, určených speciálně pro jízdu na kole. Na své si přijdou spíše lyžaři nebo běžkaři. V zimě se tam běžkuje i v některých městech.

A jak dlouho jsi potom v Norsku pobýval?
Strávil jsem tam 1 rok.

Jel jsi tam primárně za prací? A jakou práci jsi dělal?
Nejel, pracoval jsem jen jako dobrovolník ve volnočasovém centru pro mládež, organizoval jsem různé aktivity a učil se jazyk.

Zbyl ti čas i na cestování?  
Čas na cestování byl, ale nejsem ten typ, že bych musel být všude za každou cenu, vystačil jsem si s okolními lesy a kopci.

V Norsku se můžeme setkat s několika druhy lesů. Je to proto, že Norsko má hned tři vegetační pásma. Na jihu jsou listnaté a smíšené lesy, podobné těm našim. Severněji se potom setkáme s tzv. tajgou, kterou tvoří lesy jehličnaté. Úplně na severu Norska jsou potom lesy nahrazeny jen drobnými keříky, mechy a lišejníky, to je tzv. tundra.

Určitě jsou ale nějaká zajímavá místa, která jsi navštívil. Dáš nám nějaký tip? Kde se ti nejvíce líbilo?
Moc se mi líbilo ve městě Balestrand. Je to taková mini vesnice s moštárnou jablek. Můžu vám ukázat video z týdne, který jsem tam strávil s přáteli.

Balestrand je obec v kraji Sogn og Fjordane, který leží na norském pobřeží. Městečko o rozloze asi 430 km2 čítá necelých 1300 obyvatel. Pro porovnání – Praha má rozlohu 496 km2 a asi 1 280 500 obyvatel. Hustota zalidnění v městečku Balestrand je totiž pouhých 3,1 obyvatele na kilometr čtvereční. Je tak 373. nejlidnatější obcí v Norsku. Hustota zalidnění v Praze je 2581,7 obyvatele na čtvereční kilometr.

V Norsku jsi strávil celý rok… Jací jsou Norové?
Přátelští, ale uzavření, takže vlastně ani nevím pořádně…

Je pravda, že se v Norsku nekrade?
Asi to pravda je, protože šéfová nikdy nezamykala u práce auto.  

Snem mnoha lidí je vidět polární záři. Měl jsi ty to štěstí ji vidět?
Ano, polární záři jsem viděl, ale jen velice slabě.

Co norská jídla? Ochutnal jsi nějaké jejich speciality?
Neochutnal, jsem vegan a jejich jídla jsou převážně z ryb a ovcí.

Tradiční norské pokrmy vznikají ze surovin dostupných v jejich přírodě, proto jsou většinou z ryb – nejznámější je losos nebo treska, dále potom z mořských plodů, jako jsou třeba krevety a slávky. Oblíbená je však také zvěřina – sob, los, zajíc a další. Vyhlášené jsou i norské sýry.

Zážitků máš určitě spoustu, ale prozradíš nám nějakou perličku nebo tvoji nejkrásnější vzpomínku?
Krásnou vzpomínku a obrovský zážitek mám z probuzení se na místě zvaném Preikestolen v druhé polovině září po sakra probdělé studené noci. Nikdo tam nebyl, a to je to jindy hodně turistická atrakce. Ten ranní výhled na Fjord, kde nikdo nebyl, byl fakt úžasný.  
A taky probuzení mezi horama po další probdělé studené noci, rozdělání ohně a pití vody z tekoucí horské řeky.   

Preikestolen je skalní blok tyčící se 640 metrů ze sklaní stěny nad vodní hladinou. Tato vyhlídka poskytuje krásný výhled do dálky kolem dokola. Určitě tohle místo všichni znáte z Instagramových fotek, je totiž jedním z nejnavštěvovanějších v Norsku.

Jak bys svůj pobyt v Norsku zhodnotil? Doporučil bys Norsko čtenářům, případně máš pro ně nějakou užitečnou radu nebo vzkaz na závěr?
Norsko pro mě bylo hodně náročné, každopádně jsem za tuhle zkušenost vděčný a strašně moc věcí o sobě samém jsem se naučil. Doporučil bych lidem, ať poslouchají sebe samotné, není důležité, kde se nacházíte a kam jezdíte, je důležitější, co přinášíte a odkud přicházíte.

Karolína Koukalová