Nepál – historie jedné z nejchudších zemí světa

1960 – monarchie a občanská válka

Již od roku 1960 vládla v Nepálu monarchie. Počátkem roku 1990 však vypukly masové demonstrace a tehdejší král Mahéndry Bir Bikram Šáha byl donucen k demokratizujícím reformám. V roce 1991 proběhly první svobodné volby za posledních 32 let. Dokážete si představit 32 let bez svobodných voleb?

Vyhrála liberální kongresová strana. Maoisté vedení Komunistickou stranou Nepálu neuspěli. Kvůli nesouhlasu s ústavou odešli do ilegality a vyhlásili válku králi i vládě. To znamenalo, že jejich teroristické jednotky od roku 1996 okupovaly západ Nepálu a později obsadili také severní a severovýchodní oblasti. Právě oni rozpoutávali stále další nepokoje především kvůli neustálému růstu cen. Situace v zemi hraničila s občanskou válkou. Ve volbách v listopadu 1994 získali komunisté většinu mandátů.

2001 – masakr královské rodiny

Převratná událost v dějinách Nepálu se stala 1. července roku 2001. Korunní princ Dípéndra pod vlivem drog a alkoholu při masakru královské rodiny zavraždil i dosavadního krále Bíréndru. Právě on zahájil demokratické reformy na počátku devadesátých let. Jeho následník Gjánéndra, od svého nástupu na trůn dělal pravý opak.
Král  Gjánéndra rozpustil parlament, vládu poslal do vězení a převzal její pravomoci. Prý proto, že se nedokázala vypořádat s maoisty. To mělo za následek nárůst popularity demokratických stran, které nesouhlasily s královým režimem. Nejvlivnější z demokratických stran se sdružily do Aliance sedmi stran a začali spolupracovat s maoisty. Podepsali spolu dvě dohody o společném postupu k uspořádání svobodných voleb a ustanovení nové vlády a parlamentu.

2006 – král ztrácí pravomoce

18. květen roku 2006 s sebou přinesl další zvrat. Parlament odhlasoval historickou devítibodovou deklaraci, která zbavila krále pravomocí a moc získala vláda. Nepálci se radovali. Z názvů všech státních organizací byl také odstraněn přídomek „královský“.

2007 – Nepál republikou

Volby v roce 2007 byly kvůli neshodám mezi demokratickými stranami a maoisty zrušeny. Měli bychom si opravdu vážit toho, že svobodné volby jsou součástí našeho života tady u nás v České republice. Maoisté chtěli Nepál vyhlásit republikou. 24. prosince nakonec došlo k podepsání dohody a Nepálské království bylo přejmenováno na demokratickou republiku.

V dubnu následujícího roku se uskutečnily dlouho očekávané parlamentní volby. Už týden předem byly vyhlášeny školní prázdniny, protože učitelé se stali předsedy volebních komisí daleko od místa své působnosti. Dokonce byla přerušena veškerá hromadná doprava, aby autobusy mohly převážet členy volebních komisí. Prázdniny ve škole by jistě mnozí z nás uvítali, co říkáte? Nedokážu si však představit přerušení dopravy. Podle mě by nastal totální kolaps.

Volby vyhrála Komunistická strana Nepálu – maoistická. Nejde vám to do hlavy? Mnozí soudí, že za tímto vítězstvím stojí pouze strach obyvatel z jejich teroristických způsobů. Politická situace v Nepálu se volbami nijak nevyřešila. Strany nebyly schopny sestavit většinovou koaliční vládu. Nepál proto novou vládu dosud neměl, i když vítězní maoisté tvrdili, že jsou ochotni sestavit vládu menšinovou.

Na prvním zasedání nově zvoleného nepálského parlamentu byla slavnostně vyhlášena Nepálská federativní demokratická republika. Dosavadní král Gjánédra Bír Bikram Šáh byl zbaven trůnu a byl vyzván, aby opustil královský palác.

2008 – pravý „džanatá kó čhorá“

Volba prvního prezidenta se uskutečnila 21. července 2008. Zvítězil Dr. Ram Barán Jadáv, vysoce postavený člen Nepálského kongresu. Získal o pouhých 26 hlasů více, než kandidát maoistické strany Ram Rádža Prasád Singh. Nepálci jsou konečně šťastní a prvého nepálského prezidenta nazývají pravým „džanatá kó čhórá“ (= syn lidu).

Volební místo Lafang, distrikt Dháding, Ganěšský Himálaj, severní Nepál

I přes to patří Nepál stále mezi nejchudší země světa. V seznamu na Wikipedii, seřazeném podle HDP na obyvatele je Nepál až na 157 místě. Pro zajímavost Česko obsazuje 35. místo a Norsko je, jak jste jistě všichni předpokládali, ještě výše – osmé. Většina obyvatelstva Nepálu se živí zemědělstvím. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje neskutečných 41 %, což je o 36,8 % více než v Norsku a o 38,1 % více než v Česku. Neskutečných 31 % obyvatel Nepálu bohužel přežívá pod hranicí chudoby.

Informace byly čerpány z webu Namasté Nepál , kde si také můžete přečíst mnoho dalších zajímavostí o Nepálu. 

Karolína Koukalová