Nasaďte masky, Benátky volají.

Když se řekne Itálie, co se vám vybaví? Mně spousta lidí, úzkých uliček, ukřičení a gesty rozhazující Italové, nejtenčí pizza těsto rozplývající se na jazyku nebo třeba vůně kávy a křupavého pečiva právě v těch skvělých uličkách. Napadly někoho z vás Benátky? O těch si dnes totiž něco povíme.

San Marco na sto způsobů. Nebo aspoň na tři.

Protože kdy, když ne teď? Je ta nejideálnější doba. Proč, ptáte se možná. A je to vcelku prosté, včera totiž začal jeden z nejznámějších karnevalů vůbec, a to právě ten benátský. Datum akce se každý rok mění, protože pravidelně začíná deset dní před Popeleční středou, víme však, že jeho začátky sahají až do roku 1268. Už ve třináctém století se tedy konaly pořádné party v centru města, kde se na náměstí San Marco scházeli nejrůznější lidé z nejrůznějších vrstev a bavili se, všichni dohromady. Jak ale dosáhnout toho, aby se žebrák dal do řeči s králem bez vzájemného studu a znechucení? Jednoduché, narazíme všem na obličeje masky a máme problém vyřešen, řekli si zřejmě tehdejší obyvatelé.

Tyto masky najdete v každém obchůdku či stánku po celých Benátkách a některé z nich za koupi opravdu stojí. Často byly vyráběny z kůže či porcelánu, dnes se setkáte nejčastěji s papírovou kašírkou. Smysl pro detail a bohaté zdobení na maskách někdy dokáže pěkně vytřít zrak. A ty kostýmy!

V Benátkách najdete Colombinu i Kocoura v Botách, stačí jen hledat.

Najdete zde Colombiny, Bautty nebo morové doktory – to jsou ti s obřími zobáky, které je kdysi dávno chránili před morovou nákazou. Stačí se jen kochat a pokud máte foťák v ruce, běžně se stane, že vám začnou maskovaní lidé pózovat. Vůbec se nestyďte, nakrucují se rádi před každým fotografem a není těžké ukořistit opravdu krásné snímky.

Není nic jednoduššího než si vybrat z milionu zájezdů, či sednout do auta, nechat jej v Punta Sabbioni, nasednout na vratkou a na první pohled sebevražedně vypadající loďku (ale bát se nemusíte, i když to zprvu nevypadá, dopravila už hromadu turistů bez tragického konce), která vás převeze na pevninu. Pak už stačí jen nasávat atmosféru a užít si každý okamžik.

Je ale dobré vyhnout se víkendu, kdy jsou uličky naplněné k prasknutí. Stojí za to si přivstat, a to pořádně. Není totiž nic krásnějšího než si projít spící město, objevit prázdná zákoutí a sledovat, jak se Benátky probouzí do nového dne. Jak to většinou vypadá? Studený slaný vzduch vás praští do nosu. Začínají se ozývat pokřiky Italů táhnoucích kárky s jejich produkty do obchůdků, otevírají se okna hotelů, gondoliéři odkládají své iPhony a místo nich se chopí pádel. Potkáte spoustu pohledných pánů, kteří mají většinou u ucha telefon, v jedné ruce tašku, v druhé pořádné espresso, na sobě oblek (v jakémkoliv ročním období, jak jen to v tom létě dělají?) a rozhodně je často prvně uslyšíte, hned poté ale také ucítíte. Silná kolínská mi dodnes připomíná ta líná rána.

Pizza větší než obě vaše ruce? Není problém.

Dám ruku do ohně za to, že se v Benátkách nikdy neztratíte. Nespočet cedulí každého vždy zavede na most Rialto, několikrát zmíněné náměstí anebo Piazzale Roma, které je velkým dopravním uzlem. A pokud si opravdu nevíte rady, zvedněte hlavu a zvonice vám napoví.

Stojí za to se jen projít nádhernými uličkami a vybrat si podle chuti, třeba obdivovat krásu Dóžecího paláce, navštívit muzeum Peggy Guggenheimové, protlouci se turisty napráskaných největším mostem Rialto, užít si výhled z něj, projet se na gondole a rozhodně se vyplatí vyšplhat na kampanilu, ze které máte celé město na dlani. Nezapomeňte si po cestě od náměstí koupit v Calle Spadaria pizzu do ruky u Paka. Vážně, za dvě eura mít nebe v puse, kdo by to nechtěl? Pokud vede podnik stále ten stejný Pako, zaručuji vám skvělý gastronomický zážitek.

Letos oficiální zahájení proběhne 4. února a potrvá až do 13. února. Tak co, už balíte batoh?  

Tereza Vlčáková