Namasté Nepál

Ve střední části Himaláje se nachází jedna z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí světa – Nepál. Na první pohled se může zdát, že se zde lidem žije dobře a nic jim nechybí. Když však poznáte Nepál z trochu jiné stránky – z míst, kam se lidé běžně nedostanou, zjistíte, že situace místních obyvatel je přímo zoufalá.

Lidé zde žijí v příbytcích z různých materiálů, jako jsou kameny, hlína nebo třeba dřevo. Není zde výjimkou, když sdílí svou ložnici třeba s krávou nebo jiným dobytkem. 90% obyvatelstva pracuje v zemědělství, tudíž jsou odkázáni na to, jaké bude zrovna počasí. Hrubý národní produkt je asi 25 krát nižší než v České republice. Musí zde pracovat také děti, a proto se nemohou vzdělávat, jsou negramotní a problém chudoby se stále více prohlubuje. Nehledě na to, že pak spoustu dětí končí opuštěné na ulici, protože je jejich rodiče nemají jak uživit.

Himalájské zemětřesení v roce 2015

Zároveň je Nepál jedna ze zemí, kde často dochází k zemětřesením.  K jednomu opravdu velkému zemětřesení došlo 25. dubna 2015. Dokážete si představit, jak dopadly příbytky Nepálců? Z velké části z nich zbyly pouze trosky nebo měly obrovské praskliny, takže se v nich už nedalo dále bydlet. V některých vesnicích bylo zničeno až 95% domů. V troskách byly také chrámy, městské budovy a přes 6 000 škol.

Bezprostředně po zemětřesení začali lidé stavět provizorní obydlí a učebny pro děti, protože se rychle blížily monzumy. Spolek Namasté Nepál, z. s. začal organizovat školení pro místní řemeslníky. Obyvatelé se tak naučili stavět odolnější domy z bambusu, které při zemětřesení nespadnou. Nepálcům se to velmi líbilo a chtěli by školení pro další řemeslníky, bohužel však na to spolek už nemá dostatek financí.

Stavba škol

Spolek Namasté  Nepál, z. s. staví také školy pro nepálské děti. Od roku 2004 už postavili 22 škol pro 3 000 žáků. V roce 2015 postavili tzv. bambusovou školu, která je z hutněné hlíny a vyztužená bambusem. Při příchodu zemětřesení jako jedna z mála vydržela bez jediné prasklinky. Škola je prostorná, vzdušná a dětem se moc líbí, protože zde mají prostor i na hraní a odpočinek.

Jak můžu lidem v Nepálu pomoci já?

Dobrovolnictví

Máte chuť vyzkoušet si nějaké ne úplně běžné povolání a zároveň tím někomu pomoci? Můžete se stát dobrovolníkem v Nepálu! Najdete zde pozice jako koordinátor stavby školy, dobrovolník na stavbě nebo učitel/ka ve škole. Pro vás to bude určitě skvělý zážitek, který vás zároveň zahřeje u srdíčka.

Více se dozvíte zde.

Pojeďte netradičně do Nepálu!

… a uvidíte to, co je běžnému turistovi utajeno. Můžete se vydat na netradiční cestu do hor nebo na některou z etnografických cest, kde poznáte Nepálskou kulturu a zvyky. Svou dovolenou tak nebudete sponzorovat nějakou cestovní kancelář, ale přímo nepálské děti!

Více zde.

Pošlete Nepálcům dárek!

Že cesta do tak vzdálené země není nic pro vás? Pomáhat můžete klidně i doma z obyváků! A to třeba tak, že si adoptujete nepálské dítě. Vy mu budete posílat 6 000Kč ročně a za to mu Namasté Nepál, z. s.  nakoupí pomůcky do školy a dohlíží na to, aby se peníze opravdu dostaly tam kam mají. 270 dětí už získalo takové rodiče. Pro nás 6 000 Kč není zase tak moc, ale dítěti v Nepálu to může zajistit vzdělání na celý rok. Navíc vy si tuto částku můžete odečíst z daní, tak proč to nezkusit?

Pokud je pro vás částka 6 000 Kč i tak moc, můžete dětem poslat jakýkoliv finanční obnos přímo prostřednictvím webu Namasté Nepál.

Nebo pomáhejte přímo s Cultureou!

Víte, že pomoci můžete i tím, že se přijedete podívat na letošní Cultureu? 7. 4. 2018 na vás bude čekat pan Tomáš Beránek, předseda spolku Namasté Nepál a poví vám něco o současné situaci v Nepálu. Budete mít také možnost nakoupit si i nějaký předmět, který ručně vyrobili přímo Nepálci! Veškerý výtěžek z tohoto prodeje poputuje přímo k nepálským dětem.

 

Pavlína Fardová