Honza Macháček z cyklu Cestuj jinak

Honza Macháček –  zvídavý low-cost cestovatel a zakladatel webového portálu Cestolet.cz. Honza už má za sebou tisíce kilometrů. Procestoval značnou část světa, a to i bez miliónů v kapse. V tomto článku se s vámi kromě jiného podělí o postřehy z LowCost Race, což je bezpochyby jeden z jeho nejsilnějších zážitků a taky prozradí pár triků, jak s low-cost cestováním začít. Pokud se chcete stát ostřílenými cestovateli, kterým stačí na dobrodružství pár babek a nebo jenom chcete nahlídnout pod pokličku pravému dobrodružství, přijďte na akci CESTUJ JINAK, která se uskuteční 21.3. 2018 v 18:00 v Golden Apple Cinema ve Zlíně, protože Honza tam rozhodně bude!

Ahoj Honzo, začneme jen tak zlehka. Pro případ, že tě někteří čtenáři ještě neznají, jak by ses popsal?

Jsem celkem zvědavej, rád zkouším nový věci, proto rád cestuji. Když na cestě potkám poušť, musím do ní vyrazit. Nějak jsem se do nich zakoukal.

Co tě přivedlo na myšlenku cestovat jinak, dobrodružně a low-cost?

Jak už jsem říkal, jsem zvědavej a vždycky jsem byl, už od mala. Vždy jsem hrozně hltal zprávy nebo informace od lidí, kteří už někde byli. V jednu chvíli už jsem chtěl vyrazit taky a ono se to prostě nějak sešlo, že to bylo low-cost. Vždycky mě hrozně zajímalo, jak vypadá obyčejný život někde jinde.

Vyjmenuj tři věci, bez kterých se žádná tvá cesta neobejde?

Důležitých věcí je víc, ale vždy si jako první balím kšiltovku, kterou normálně doma nenosím, sluneční brýle a basketbalové kraťasy. Pas si také radši beru 😉

Když někam jedu, vždy se snažím mít minimum věcí. Čím větší bágl, tím více starostí. U kartónu při stopování to platí přesně naopak. Můžete na ně psát města, kam chcete a v nejhorším nahradí i teplou karimatku.

Obvykle cestuješ s někým, ale už jsi cestoval i sám. Co je podle tebe lepší?

Oboje je super. Když člověk jede sám, pozná víc lidi okolo, protože je více otevřený okolí a je pro ostatní dostupnější. Když jede s někým, je fajn, že máte zajímavé momenty s kým sdílet a taky je to trochu levnější. Máte si s kým rozdělit náklady. Každopádně, jak jsem říkal na začátku. Obojí je super.

Máš vždy naplánovanou trasu nebo ji vymýšlíš i za pochodu?

Vždycky se před cestou podívám, co v tý zemi je. Třeba 10 až 15 věcí. Vyberu si dvě tři,

které chci opravdu vidět. Ten zbytek už nějak vyjde nebo ne. Dám hodně na místní nebo ostatní cestovatele a podle jejich rad měním cestou plány. Každopádně se dá říct, že první den a půl mám naplánovaný skoro pokaždé.

V dnešní době je low-cost cestování velkým trendem. Máš nějaký zaručený tip pro ty, kteří se rozhodli na takovou cestu vyrazit?

Nebát se. Jak říká Petr Novák z Travel Bible: „Člověk si platí jenom za strach.“ Je možnost bydlet úplně zadarmo, akorát to není v hotelu. Je možnost cestovat úplně zadarmo, akorát to není letadlem. Prostě se nebát, jít do toho, nepřemejšlet a neodkládat to na zítřek. A taková praktická rada na závěr – je důležité být flexibilní. Například levné letenky si nevybíráte vy, ony si vybírají vás. Občas prostě letíte někam, kam byste nikdy neletěli. O to víc vás podobné cesty překvapí.

U některých zemí platí drahá letenka = super levná země. U Myanmaru to je dvojnásob. Je to nádherná země, plná úžasných lidí, kde neproděláte kalhoty. Vyražte tam, co nejdříve anebo mrkněte na cestopis.

Která destinace je podle tebe nejvhodnější pro první low-cost cestu?

V Evropě obvykle platí pravidlo čím víc na východ, tím je to levnější. Ale mimo Evropu bych řekl Srí Lanka, je to tam levný, dá se tam dobře dostat, lidi tam jsou fajn a je bezpečná.

Co nejhoršího tě potkalo na cestách?

Když o tom přemýšlím tak asi nic buď jsem měl vždy štěstí, nebo jsem možná nenáročný. I napínavá situace je pro mě zážitek, který se nějak vyřeší a pak se z toho stane dobrá historka. Tak snad budu mít štěstí i v budoucnu.

Vloni v srpnu ses zúčastnil LowCost Race – 10 zemí za 10 dní. Pokud bys měl možnost se této akce ještě někdy zúčastnit, šel bys do toho znova?

No jasný. Cestou jsem potkal spoustu zajímavejch lidí, se kterýma jsem pořád v kontaktu. Je to 10 dnů a těch 10 dnů je takových, že na to člověk nezapomene do konce života. Takovejch zážitků, nedá se to ani vyprávět, je toho hrozně moc.

Při stopování je důležité mít dobrou náladu a usmívat se, jinak vám nikdo nezastaví. V průběhu loňského závodu LowCost Race nám vydržela celou dobu. Jestli chcete vědět, jaké to bylo, mrkněte na cestopis ze závodu.

Můžeš porovnat své dosavadní zážitky z cest s LowCost Race?

LowCost Race je cestování s úplným minimem peněz a často skoro úplně bez nich. Proto je člověk nucen se více ptát lidí. Když cestuji normálně, za věci si platím. U LowCost Race to moc nejde. Byli jsme nuceni na to jít jinak. Člověk se prostě víc usmíval, byl víc s lidmi a byl na nich zároveň závislý. Hlavně to bylo nekonečno zážitků vměstnaných do deseti dnů. Doporučuji to vyzkoušet. Změní vás to a zjistíte, že po světě běhá spousta super lidí.

Jsi zakladatelem portálu Cestolet. Můžeš nám trochu přiblížit, co to vlastně je a z jakého důvodu ses rozhodl tento portál založit?

Byl rok, kdy jsem hodně cestoval a sháněl jsem informace. Hrozně mě štvalo, že není žádnej cestovatelskej web, kde by informace byly na jedné kupě. Kolik tě to tam bude stát, jaká je tam bezpečnost, jestli budeš potřebovat víza, co tam vůbec je? Tak jsem se o tom bavil s kamarádem, pak jsme se bavili ještě s dalším. A založili jsme přesně ten cestovatelskej web, kterej mi chyběl. Takže tam máme tyhle základní informace. Zároveň můžeš psát cestopisy, který my zveřejníme a uděláme jim propagaci. Podporujeme lidi, kteří nejsou vidět, ale kvalitně píšou cestovatelské zážitky. Zároveň si u nás můžeš udělat profil a vyplnit si země, kde jsi byl, můžeš si tam vytvořit mapu navštívených zemí. Do budoucna z toho plánujeme udělat něco jako sociální síť, na to se hrozně těším. Teď tam máme hodně článků o low-cost cestování. O tom jak najít levnou letenku a také čemu se vyvarovat. Chtěli bychom, aby u nás každá cesta začínala i končila. Člověk u nás najde informace před cestou a pak se podělí o svoje cestovatelský zážitky s ostatními. Vytváříme komunitu, která si navzájem pomáhá, a to je myslím fajn.

Články s praktickými tipy, hodnocení zemí ve stylu ČSFD, cestopisy od našich cestovatelů, interaktivní cestovatelská mapa a hlavně základní informace o zemích. Za minutu zjistíte, jestli potřebujete vízum, kolik vás bude stát dovča a co navštívit. Tak k nám mrkněte – Cestolet.cz.

Pokud by ses rozhodl někdy „usadit“ mimo Českou republiku, kde by to bylo?

Mně se tady zatím líbí. Já jsem na cestách zjistil, že se u nás žije úplně nejlíp. Máme tady svobodu, je tady bezpečno i relativně levno, příroda je nádherná. Takže bych tady vždycky za jakýchkoli okolností chtěl zůstat žít. A kde jinde? To fakt nevím. Mně se líbí vlastně všude. Kdyby tam byla nějaká poušť, tak by to bylo fajn. Mám je rád.

Více o akci: Culturea: Cestuj jinak

Klára Pavelková