God jul og godt nytt år

Červené kamiony a divoká prasátka vídáme sedmdesátkrát denně v televizi. Koledy se již měsíc hrají v přeplněných obchodních centrech. A venku je sakra zima. To znamená jediné – Vánoce se nezadržitelně blíží! Když už mluvíme o zimě, nemáme si na co stěžovat. Pokud totiž vyrazíte na východ nebo střed Norska, můžete se potkat s krásnými mínus čtyřiceti stupni Celsia. Vánoce u nás si nejspíš všichni dokážeme živě představit.

Co tedy dělá česká Popelka v norské televizi, norský vánoční strom v Londýně, a jak je to s vánoční rybou na stole a kdo je to ten Julenissen?

Je to jednoduché, ale vše popořadě. Začneme tedy od konce, protože proč ne. Julenissen je ekvivalent našeho Ježíška. Stejně jako Santa se nechává táhnout soby, ale komínem nechodí. Je mu také velmi podobný – nosívá červenou čapku a hustý plnovous. Pokud byste rádi adresu jeho bydliště, doporučujeme se podívat do jeho domu v Drøbaku. Stejně jako u nás naděluje dárky 24. prosince.

Vánoční strom v Londýně je asi běžnou věcí, ale víte, že konkrétně ten z Trafalgarského náměstí je právě norský? Norové jej každoročně darují obyvatelům Londýna jako vyjádření díků za pomoc, kterou jim Británie poskytla během druhé světové války. Tento strom je převážen z osloských lesů a poté vztyčen na Trafalgaru. Tato tradice letos oslaví krásných šedesát let, je totiž dodržována od roku 1947!

Vyzdobené bývají i osloské přístavy a přidávají tak na vánoční atmosféře.

A kdo čekal u štědrovečerní večeře rybu, bude povětšinou zklamaný. Na talíři totiž najdete převážně vepřová nebo jehněčí žebírka, klobásky a brambory. Pokud si nedáte říci, můžete jet na sever Norska, kde večeři vévodí treska.

V srdci Osla hlavní třídu Karl Johans Gate provází spousta vánočních dekorací.

To nejlepší nakonec. Bez čeho si Norové nedokáží představit Vánoce? Bez NAŠICH klasik jako je Popelka a Mrazík. Opravdu, celý milion z nich se loni na Popelku koukal. Jeden rok se Popelka nevysílala, a do televize tak volaly tisíce rozhořčených diváků. Tato situace se víckrát neopakovala.

Aby to nebylo tak jednoduché, v norském dabingu mají všechny slečny mužské hlasy a pouze jediný, nejtlustší muž ve filmu má hlas holčičí. Také vám to nedává smysl? Nevadí, přesvědčte se sami!  

Tereza Vlčáková