Filmová tour Londýnem

Londýn je bezpochyby atraktivní město, ve kterém najdete všechno možné – od veverek v parcích přes fish and chips na ulicích až po ty důležité věci, místa a osoby, že ano, Vaše veličenstvo.

Dnes ale všechny tyto věci tak trochu vynecháme anebo aspoň ozvláštníme. Už jste v Londýně byli a nebaví vás stát frontu na Oko, prošli jste celou Queen’s walk a máte památek plné zuby? Výborně! Podíváme se totiž na místa, kde se točily filmy – a to jak evergreeny, tak i pár novinek. Jste ready?

A začněme klasikou. Pokud je pro vás jméno Sira Arthura Conana Doyla neznámé, tak jeho dílo určitě znát budete. Sherlock Holmes. Není nic jednoduššího než zajet na Baker Street, kde knižní i filmový Sherlock strávil nespočet času. Hned po výstupu z metra – které už tematicky napovídá, kde se nacházíte – vás uvítá velká socha a o kousek dál samotné muzeum. Rozhodně doporučuji navštívit i knihkupectví, které je těsně vedle muzea, najdete tam opravdu spoustu skvělých kousků, a to nejen knižních. Určitě si cestou dejte Dunkin Donuts a projděte se po Regent’s parku, který ukrývá spoustu podniků včetně zoo, která není jen tak ledajaká. Ale o tom potom.

Po stopách Sherlocka.

Pokud vás klasika až tak nezajímá a jste spíš fanoušky nového Sherlocka s Benedictem Cumberbatchem… ale dost okecávání, pojďme rovnou na tu „jeho“ Baker Street. Proč jeho? Protože ve skutečnosti se seriál na Baker Street vůbec netočil. Kancelář se nachází na North Gower Street 187. Tip pro vás, stačí vystoupit na Euston station a dojít pěšky pár kroků právě na North Gower. Když budete mít štěstí, bude Sherlockova oblíbená kavárna Speedy’s otevřená a můžete si tak užít atmosféru všemi doušky.

Seriáloví fanoušci ví, že Sherlock se s Watsonem poprvé setkali v Nemocnici svatého Bartoloměje. Tato nemocnice je skutečná a nachází se v centru Londýna. Proto vaše neseriálové polovičky můžete klidně poslat, aby se pokochaly Svatým Pavlem, který je jen pár minut od nemocnice a sami vyrazte vstříc dobrodružství. Jedná se o plně funkční NEMOCNICI, takže není úplně vhodné se zde zdržovat déle, než je nutné. Vevnitř nic nehledejte, naopak. Shánějte se po červené budce a najdete poklad, slibuji. Pokud máte dost odvahy, také do oken „vepište“, že věříte v Sherlocka. Nebudete jediní.

Fanoušci najdou víc, než obyčejnou nemocnici.
Na kafíčko se Sherlockem?

A co Kingsman, viděli jste? Po třech letech jsme se dočkali skvělého pokračování. Pokud zrovna trávíte čas nákupy na Oxford street, zatoulejte se v ulicích a objevte ono slavné krejčovství, srdce Kingsmana. Najdete ho na adrese 11 Savile Row, Mayfair. Někoho možná zmate nápis Huntsman. Nemusí, jedná se totiž o krejčovství s tradicí, které dodnes funguje a propůjčilo filmu své prostory. Celá ulice je doslova prošitá spoustou podniků, kde vám vezmou míru a ušijí šaty jen pro vás. Pro zvědavé mám jeden tip: projděte se ulicí a dívejte se pod schody do malých okýnek. Ve spoustě z nich totiž uvidíte stylové krejčí, kteří zrovna tvoří originální kousky přímo před vašima očima.

Zatoulejte se v uličce plné krejčovství.

Do třetice všeho dobrého jedna klasika. Snad nenajdeme Brita, který by neviděl Harryho Pottera. Vždyť už i u nás se začal skoro pravidelně vysílat každé Vánoce v televizi. Zmiňovala jsem Zoo v Regent’s parku. Ano, tušíte správně – jedná se o zoo, kde v prvním díle Harry poštval na svého bratránka hroznýše. Dále určitě nevynechejte Millennium bridge. Pokud budete mít štěstí, zrovna nad ním nepoletí hromada kouzelníků a nerozbombarduje jej na tisíce kousků.

Pokud je ale Harry Potter vaší srdeční záležitostí, nesmíte vynechat to nejdůležitější. The making of Harry Potter, studio společnosti Warner Bros. Tady totiž najdete úplně vše. Pár rad pro ty, kteří se zde chystají. Lístky si kupte předem. Pak už jen stačí před studii v malých automatech nechat lístky vytisknout a tadá, vyhnete se frontě. Studia najdete ve Watfordu. Dostavte se na stanici Euston (třeba po cestě ze Speedy’s 😉) a nasedněte na vlak, který jede na zastávku Watford Junction. Dávejte si pozor na lístky! Musíte zde mít speciální jízdenky na vlak, ani ty růžové celodenní vám neprojdou, pokud je nemáte s pásmy, kterými vlak projíždí. Ve Watfordu nasednete na kouzelný autobus, který nemůžete přehlédnout.

Cesta se zdá být nekonečná, ale stojí za to. Veškerý personál je milý a snaží se vám vyjít co nejvíce vstříc. Tour není časově omezená, můžete zde strávit dle libosti třeba celý den. Probuďte v sobě dětské já a vychutnejte si máslový ležák, ukloňte se Klofanovi a vyčkejte, zda se ukloní i on vám. Kupte si hůlku, nebo aspoň čokoládovou žabku, projeďte se v Bradavickém expressu, na koštěti, nebo ve starém Weasleyovic Fordu Anglia. Dávejte ale pozor na Smrtijedy, kteří se v tichosti studii prohání. Může se vám stát – tak jako mně – že budete muset prchat před jedním z nich po Příčné ulici od Ollivanderova obchodu až po Kratochvilné kouzelnické kejkle zrzavých dvojčat. Navíc studia vždy trochu mění vzhled ve spojitosti s událostmi. Pokud vyrazíte teď, stihnete ještě Bradavice pod sněhem.

Víc už prozrazovat nebudu. Ve studiích zkrátka najdete opravdové poklady a vyhraďte jim opravdu dostatek času, bude to stát za to.

Tereza Vlčáková