5 argumentů, proč navštívit Norsko (a jak ho projet levně)

Dostat se do Norska dneska není žádná věda. Zpáteční letenky se dají sehnat do tisícovky a tak se za pár hodin můžete kochat fjordy, rozlehlými lesy a barevnými dřevěnými městečky.

1. Opera v Oslu

Tato moderní budova, norsky Operahuset, stojí stoprocentně za podívání. Dveře veřejnosti se otevřely v roce 2008 a v roce 2009 získala ocenění Mies van der Rohe Award. Tvarem má připomínat ledovou kru plující ve fjordu.

2. Vikingské lodě

Na poloostrově Bygdoy kousek od centra Osla se nachází prazvláštní budova ve tvaru kostela. O to více budete překvapení, když vejdete dovnitř a otevře se vám výhled na ohromnou vikingskou loď. V budově se nachází ještě další 3 lodě, všechny původní z období kolem 9. století. Byly nalezeny ve vikingských pohřebištích, jelikož tento starodávný národ své hrdiny pohřbíval i s jejich lodí, výbavou a dostatkem potravy, aby jejich duše doplula do Valhaly. Je úchvatné, že tito bojovníci na lodích dopluli až do Ameriky a ve své době navštívili většinu známého světa.

3. Barevné domky

Typický znak Norska, který svou krajinu zdobí dřevěnými barevnými domečky jsou barevné domky. Nezáleží, zda budovy jsou z 19. století či z toho současného, všechny k sobě ladí a jsou postavené ve stejném stylu. Na lidovou architekturu nejen z 19. století se můžete zajít podívat do malebného skanzenu Folkmuseum, taktéž na poloostrově Bygdoy. Dominantou lidových staveb je Roubený kostel z Golu.

4. Munchův Výkřik

Nadšenci umění by měli své kroky směřovat do Národní galerie. Kromě obrazů od věhlasných umělců jako je Picasso, Guguin, Dega a další, uvidíte slavný obraz Výkřik nebo Madona od Edvarda Munche. Pokud vám nestačí jedna místnost s jeho tvorbou, v Oslu se nachází také celé Munchovo muzeum.

5. Vánoce

Nejkrásnější je cestovat po Norsku v období Vánoc. Malebné vánoční trhy, padající sníh a krátký den umocňují vánoční atmosféru. V obchodech se ke všem výrobkům přidávají ty s „vánoční příchutí“, ať už je to vánoční pivo nebo bonbóny. Neodolatelné jsou vánoční pepřové perníčky Pepperkaker.

Vánoční ulice Osla.

Jak cestu po Norsku zlevnit?

1)      Stopování – V Norsku se dobře stopuje. Cesty zde nejsou tak velké, aby stopař řešil dilema, jak se nenechat srazit a navíc Norové i přistěhovalci rádi staví.

2)      AirBnB a Couchsurfing – Obě dvě varianty v Norsku fungují. Obzvlášť v menších městečkách vám nabídne ubytování přes Couchsurfing mnoho lidí, protože zde nejezdí tolik cizinců. Pozor ale, abyste se měli za hostitelem jak dopravit. Na některá místa autobusy jezdí velmi zřídka a v neděle prakticky vůbec.

3)      Vlastní jídlo – Jelikož je Norsko poměrně drahá země, u potravin to není jinak. V obchodech bývá nejlevnější tuňák a fazole. Výborný je norský sýr. Obecně ale doporučuji si přivézt vlastní potraviny z Česka, opravdu vám to na cestě ušetří mnoho peněz i starostí. Jídlo v restauraci vychází již extra draho.

V Norsku až na konec světa? Ano, i to se vám může stát. Tohle místo se jmenuje Verdens Ende (Konec světa).

Kateřina Vítková