x

text_casnazov_prednasky

text

„Culturea je pro mne srdeční záležitost.“

Vždy usměvavá, pracovitá a plná energie. Taková je letošní manažerka festivalu Culturea, Soňa Šnircová, která letos sdílí hlavní vedení spolu s Lukášem Koutným. O tom, jaké to je pracovat na dvoudenním festivalu a o tom, co Soňu baví, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Do vypuknutí festivalu zbývá poslední měsíc a přípravy vrcholí. Jak v tomto náročném období vypadá tvůj typický pracovní den?

Většinou vstávám okolo 8. hodiny a jdu rovnou do školy. Nejhorší po ránu je zapnout si notebook, protože na mě pokaždé vyskočí spousta zpráv a úkolů. Dá se říct, že mám co dělat od rána do večera. Samozřejmě mám občas nějakou volnou hodinu, kdy jdu na oběd apod. Někdy se mi stane, že i když si myslím, že mám volno, otevřu diář a najednou zjistím, že mě ještě pár schůzek čeká, a tak jako tak přijdu domů až večer. Ale mě to baví. Všichni, kteří na festivale pracují, jsou velkou oporou, díky nim mě ta práce pak těší daleko víc. Neumím si představit, že bych přišla brzo odpoledne ze školy a měla volno. To není nic pro mě.  smiley

Co pro tebe Culturea znamená?

Culturea je pro mě srdeční záležitost. Přišla jsem k ní úplnou náhodou. Celý projekt je součásti předmětu Komunikační agentura, který jsem původně neměla zapsaný. Když spolužačka šla na výběrové řízení, projekt mě zaujal a tak jsem šla s ní, že si to vyzkouším. No a za pár dní mi přišel mail o tom, že mě vzali do produkce. K tomu jsem se pak stala Art directorkou, takže jsem kontrolovala výstupy a spolupracovala s grafičkami, a to mě baví doteď.  Jsem ráda, že jsem se tehdy rozhodla pro Cultureu. Po úspěšné realizaci minulého ročníku festivalu mě Lukáš (druhý manažer projektu) oslovil s nápadem, že bychom mohli 5. jubilejní ročník vést společně. Dnes jsem mu za to velmi vděčná, protože ten projekt dělám s láskou a moje úloha v něm mě baví a naplňuje. Myslím, že s Lukášem tvoříme dobrý tým, úlohy máme rozdělené a důležité rozhodnutí děláme společně.
Do festivalu dáváme vše, tak jako ostatní. O tom to je. Protože kdyby nás Culturea nebavila, nemělo by smysl ji dělat. Náš tým je plný lidí, kteří mě inspirují a chtějí pracovat, a to je pak vidět i na výsledcích. Už teď jsem na ně velmi pyšná.

Země vybrané pro letošní ročník jsou Egypt a Řecko. Máš k nim nějaký osobní vztah?

Původně jsme chtěli spojit Řecko a Kubu, ale nakonec se to vyvinulo ve spojení dvou kolébek civilizace, jako porovnání honosných zemí, které byly na našem začátku. V Řecku jsem byla několikrát a mám ho opravdu ráda. Miluju ty modrobílé domečky na Santorini, tu pohodu, když se procházíš po pláži a o nic se nestaráš. A Egypt je podle zajímavá země, která nám tají ještě několik neprobádaných tajemství, které se možná dozvíme na Culturei. smiley

Co ti Culturea vzala a dala?

Dala mi skvělé přátele. Naučila mě si řídit čas a určovat priority a rozhodnout, co je důležité. Dokázala mi, že když někomu udělám radost, tak se mi to stonásobně vrátí. Když ostatní ví, že tu jsem kdykoliv pro ně, váží si toho a svou práci udělají lépe. Naučila mě, že když něco od někoho potřebuji, nestačí to jenom říct, ale úkol musím delegovat přesně a s deadlinem, bez toho si totiž každý myslí, že to udělá někdo jiný, někdy jindy…  A v neposlední řadě, manažerská pozice mě naučila vidět v lidech to, v čem jsou opravdu dobří a vážit si jich pro jejich schopnosti. Já sama bych takový projekt nevytvořila, s nimi ano a za to jim moc děkuji.
No a co mi vzala? Bere mi čas, ale ten já pro ni ráda obětuju. Dává mi mnohem víc, než bere.

Mohla bys prosím dát nějaký tajný tip všem budoucím manažerům podobně velkých projektů, jako je Culturea, aby dokázali svou práci zvládat tak skvěle, jako ty?

Na to, abych byla skvělou manažerkou se musím ještě hodně co učit, ale už teď vím, jak důležitá je komunikace. Není to jen slovo, je to heslo k úspěšnému projektu a klíč jak ušetřit hodiny práce jednotlivých členů týmu. Často je toho na každého z nás dost, prostě musíme splnit termíny, nejen do projektů, ale i do školy a práce. Úkol manažera je dát dohromady tým a držet tu správnou atmosféru a motivaci lidí, kteří si jdou za jedním společným cílem - udělat projekt co nejlépe. A to je naše poslání.

Jaká je Soňa mimo svou práci? Co ji baví a jak tráví svůj volný čas?

Vždycky jsem měla spoustu kroužků a nikdy jsem nezůstala na jednom místě. Ale nejvíce ze všeho mě baví kreslení a malování, kterému se stále věnuji.  Je to pro mě největší odpočinek.  Ráda kreslím i pro ostatní a nejvíce mě těší, když se mi vrací fotky mých obrazů od lidí, jak jim visí na stěně. To je pro mě největší zadostiučinění. Je důležité si také udělat čas na svou rodinu a přátele. A i když máme práci jakkoliv rádi, nikdy bychom ji neměli stavět před rodinu. A taky mám v plánu začít sportovat. Hned po festivalu začnu běhat, tak se ke mně můžete všichni přidat. smiley

Co bys vzkázala návštěvníkům festivalu Culturea? Na co se mohou nejvíce těšit a co jim doporučuješ?

Všem návštěvníkům rozhodně doporučuji fotku s velbloudem. Já sama se na ni osobně velmi těším, bude to moje památka na festival. Bude tam také skvělá gastronomie a ochutnávky, workshopy, divadlo. Myslím, že každý si najde něco svého, protože program máme postavený tak, aby se pokryly všechny oblasti. Takže ten kdo ve 13 hodin přijde, určitě se do večera nudit nebude. Hodně se těším také na Řecký večer a kaligrafii. Cílem festivalu Culturea je přenést živou atmosféru jiných zemí do Zlína a proto celý program festivalu a jeho závěrečný Řecký večer bude připomínkou letních dní na dovolené, kdy jen posloucháme šum moře, hudbu, tancujeme a máme se fajn.

Přijďte, já a celý tým se na Vás už velmi těšíme! smiley

Děkuji za rozhovor,
Pavla Krejsová