PROGRAM ITÁLIE
STŘEDA 24. DUBNA 2013
Italský live cooking
12:00 – 13:00 * U13 restaurace * vstup volný

Má procestovaný snad celý svět a zkušeností jako málokdo. Vaří báječně a je Ital, který se zamiloval do České republiky. Jak jinak byste si chtěli vysvětlit, že si v Brně založil restauraci Il Mercante. A už stihl napsat knížku. Bravo, šéfe! Takovou pochvalu mu taky složíte, až od něj ochutnáte připravený pokrm. Riccardo Lucque vás zasvětí do tajů italské kuchyně. Zapomeňte tedy na špagety s kečupem nebo "slavnou" havaj pizzu a přijďte si spravit chuť.

Menu si budete moci objednat na místě a šéfkuchař Vám je připraví před Vašima očima.

Avonet Živé šachy
14:30 - 15:30 * nám. Míru * vstup volný

Šachové figurky se probouzí a začínají žít vlastním životem... Co se stane dál, se dozvíte, když přijdete ve středu odpoledne na náměstí Míru.

... asi vám to nestačí, že? Prozradíme tedy, že živé šachy pro vás dramaticky ztvární Základní umělecká škola Malenovice a Šachový klub Zlín, jejichž šachová partie je inspirována historickou hrou ze starého Říma.

… a pro zvědavce máme příběh živých šachů pocházejících z italského města Marostica:

Roku 1454 ve městě Marostica panoval Taddeo Parisio. Měl krásnou dceru jménem Lionora, o kterou se ucházeli dva nápadníci, a panovník se musel rozhodnout, kterému z nich jeho dcera připadne. Jak bylo tehdy zvykem, uspořádal souboj, sic trochu jiný – šachový. Nechtěl si totiž případnou prohrou vytvořit nepřátele. Šachová partie byla tedy moudré rozhodnutí. Vítěz získá ruku krásné Lionory a ten, který prohraje, bude mít téže možnost připojit se do rodiny, a to sňatkem s mladší dcerou Oldradou. Tak se taky stalo. Panovník také rozhodl, že to nebude žádná nuda. Šachový souboj se proměnil ve velkolepou událost, neboť nehybné figurky nahradili lidé. Rovnou uspořádal velkou přehlídku svého vojska, slavnostní průvod plný artistů a hudby a nakonec dechberoucí ohňostroj. Šachová partie se s velkou slávou hraje dodnes, a dokonce v tehdejším jazyce.

Alternativní příprava kávy
15:00 - 16:00 hod. a 16:30 - 17:30 hod. * Baťova vila * vstup volný

Petr Chutný je mladý barista plný vášně pro dobrou a kvalitní kávu. A i když je mladý, ví toho o kávě opravdu hodně. Když přijdete na jeho besedu, budete kávě rozumět zas o něco víc. Pomocí netradičních metod Chemex a Vacuum pot, které hraničí s chemickými pokusy, návštěvníkům a jejich chuťovým pohárkům vysvětlí formou ochutnávek a trochy teorie rozdíl mezi "italskými" espresso směsmi a kvalitní čerstvě praženou arabicou.

Akce je kapacitně omezena počtem 20 osob/beseda. Nezapomeňte se tedy registrovat.

Improshow
18:00 - 20:00 * Dílna 9472 * 50 Kč

Ručíme za to, že tahle improvizace bude dost improvizovaná. Improstar.ci je totiž skupina složená z lidí, kteří spolu sice běžně nevystupují, ale jsou do improvizace naprosto zbláznění. Všichni působí v různých improvizačních skupinách a společně vystoupí právě na Culturei. Jejich improshow bude dost italská, což znamená jediné, tenhle večer není pro žádný nudaře.

Vstupenky budou k mání na místě hodinu před představením.

Italský film - Život je krásný
19:30 hod. * Velké kino * 116 min. * 40 Kč/film; 60 Kč/dva filmy

Život je krásný (La Vita è bella) je doslova nabitý emocemi. Je veselý, je smutný, je nevyzpytatelný, je nespravedlivý, je plný štěstí, je úsměvný, je jako život sám.

Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna... (oficiální text distributora)

Vstupenky se budou prodávat hodinu před začátkem promítání.

Japonský film – Nenávist
22:00 hod * Velké kino * 92 min. * 40 Kč/film; 60 Kč/dva filmy

Žádná šance na oddych, žádný americký kečup na hlavních hrdinech, jen věčná husí kůže a následná paranoia! Japonský horor Nenávist (Ju-on: The Grudge) je příslibem večera plného vzrušení a posouvání hranic. Lahůdku žánru nám přináší filmový klub Bio. Připravte se na 92 minut strachu a napětí. Vstup na vlastní nebezpečí.

Vstupenky se budou prodávat hodinu před začátkem promítání.

O festivalu

A je to za námi...

Festival je už sice za námi, ale fotek máme spoustu! Podívejte se, jak probíhal program. Někde se možná najdete, jinde ne, ale aspoň tak zjistíte, jak to probíhalo jinde…

Chci se podívat na fotky

Děkujeme, že jste přišli a doufáme, že se vám Culturea líbila! Máte-li něco na srdci, napište nám! Budeme se těšit.

"Jestliže budete pořád dělat to, co vždycky –
vždycky dostanete jen to, co už jste měli."
Neznámý autor

Proto vznikla Culturea. Festival, který vám chce každý rok představit několik zemí a kultur. Podpořit vzájemné poznávání. Vzbudit ve vás touhu po cestování, nebo zpestřit šedý den. Festival je nový a originální. Spojuje v sobě vzdělání a zábavu. Přichází k vám a přináší vzdálené a nepoznané do míst, kde lišky dávají dobrou noc.

Festival je podporován městem Zlín a Japonským velvyslanectvím v České republice, které Japonskému dni udělilo čestnou záštitu.

O čem to bude?

V prvním ročníku vás zavedeme do vzdáleného Japonska, kde vám zůstane rozum stát. Ukážeme vám Itálii jakou neznáte z dovolených a poznávacích zájezdů. Poznáte současnou kulturu, zábavu a zajímavosti těchto zemí. Podívejte se na program a přesvědčte se sami.

Kdo jsme?

Jsme studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, rádi cestujeme, boříme předsudky a stereotypní představy.
A protože teď ve Zlíně trávíme nejvíc času, Culturea se odehraje právě tam.

Kdy to bude?

VE STŘEDU A ČTVRTEK
24. A 25. DUBNA 2013

Na co se můžete těšit?

… na origami workshop, kde se naučíte skládat krásné věci z papíru, na karaoke party, kde bude pě(í)t jak o život. Na improshow i japonský horor. Je toho spoustu. Mrkněte na program Italského nebo Japonského dne.

Věříme, že každý z vás si vybere to, co ho baví a zajímá nejvíc.

Kde se dozvím víc?

Sledujte nás na Facebooku nebo Twitteru a nic vám neunikne.

PROGRAM JAPONSKO
ČTVRTEK 25. DUBNA 2013
Japonský live cooking
12:00 – 13:00 * U13 restaurace * vstup volný

Nabeyaki Udon, Tori no kara-age, Yaki Sokuseki, Oyako –Donburi … Tohle nejsou žádné nadávky, ale názvy pokrmů japonské kuchyně. Ta totiž není pouze o sushi a wasabi. Speciality a zajímavosti země vycházejícího slunce představí kuchař Marek Svoboda, který už stihl posbírat pěknou řádku ocenění a je odborník na sushi a přípravu rybích specialit. Objevte, co se skrývá pod pokličkou…

Menu si budete moci objednat na místě a šéfkuchař Vám je připraví před Vašima očima.

Dobrý a ještě lepší čaj v obýváku
12:00 – 13:00 * Knihovna UTB, 4. p. * vstup volný

Japonský zelený čaj ochutnáte na přednášce o čajích všech barev a chutí. Pohodlně se usadíte, necháte se unášet na vlnách své fantazie a v doušku čaje necháte odplout všechny problémy, které vás trápí…

Tato část programu je určena všem, kteří se chtějí na chvíli zastavit a snít.

Dobrá čajovna ve Zlíně nabízí své služby již od roku 1998 a je oblíbeným místem všech čajových labužníků, pijáků čaje, studentů a všech, kteří v ruchu velkoměsta hledají oázu klidu a míru, kouzlo a ducha Orientu.

Game stage
& Dobrá čajovna
14:00 – 19:00 * OC Zlín – Kvítková, 3. p. * vstup volný

V každém z nás je stále kus dítěte. Akorát na hřiště nás už nepustí… My pro vás máme to pravé místo, kde se vyřádíte jako kdysi! Je úplně jedno, kolik vám je. Prostě přijďte a dejte si bídu na taneční podložce DDR, nebo si přijde zapařit na herních konzolách Nintendo. Výběr her bude široký. Určitě přijďte, budeme totiž soutěžit o taneční podložky DDR a další zajímavé ceny!

Až budete úplně vyducaní z toho skákání a hraní, sednete si do relax koutku a osvěžíte se jedním z čajů připravených čajovými experty z Dobré čajovny. Nemějte pochyb, bude o vás dobře postaráno.

Dobrá čajovna své služby nabízí již od roku 1998 a je oblíbeným místem všech čajových labužníků, pijáků čaje, studentů a všech, kteří v ruchu velkoměsta hledají oázu klidu a míru, kouzlo a ducha Orientu.

Abyste trefili, řekneme vám v krátkosti, kde najdete OC Zlín. V centru Zlína mezi obchodním domem Baťa a parkovištěm pro OC Zlaté jablko. Ve stejné budově je třeba Tesco nebo fitness centrum Vita Sana. Přístup z ulice Kvítková nebo Dlouhá. Naše game stage je ve 3. patře.

Origami workshop
14:00 – 16:00 * Baťova vila * vstup volný

Zdá se, že origami je šílené umění. Musíte být zruční, šikovní, přesní, dávat pozor a hlavně mít trpělivost. Když se vám to všecko podaří, poskládáte z papíru dechberoucí věci. Třeba jestřába, draka nebo lotosový květ. Pokud máte pocit, že to je sice krása, ale nad vaše síly, tak to jsou kecy. Naučili jsme skládat origami manažerky festivalu Culturea a věřte, že to nebylo lehké. :) Ale dokázali jsme to a naučíme to i vás! Či spíše vás to naučí pan Karel Machala a jeho žáci, kteří přijedou a povedou workshop. Oni mají trpělivosti dost.

Origami je japonské slovo, které znamená "skládat papír". Skládání papíru má v Japonsku dlouhou tradici. Rozvíjelo se však i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě. Přijďte objevit kouzlo origami.

Akce je kapacitně omezena počtem 20 osob/workshop. Nezapomeňte se tedy registrovat.

Workshop kaligrafie
workshop I. 16:30 - 17:30 * přednáška 17:30 - 18:30 * workshop II. 18:30 - 19:30 * Baťova vila * 50 Kč

Láká vás umění krasopisu? Chcete se dozvědět více o japonské kaligrafii? Pak musíte na workshop a přednášku o kaligrafii. Lektorka jazykové školy Light Point Yuko vás pomocí lehkých tahů štětce zavede do světa umění, uvolnění a seberealizace.

Jazykovou školu Light Point, charakterizuje tradice, zkušenosti a rodilí mluvčí. Nabízí kurzy pro děti i dospělé. Zaměřují se i na méně tradiční jazyky jako je turečtina, japonština, srbština a další. Jejich sídlo je v Brně a pro mimobrněnské studenty mají připravený virtuální učebny!

Workshop je kapacitně omezen počtem 10 osob/workshop. Nezapomeňte se tedy registrovat. Platba za workshop na místě. Přednáška o kaligrafii je až pro 50 zájemců. Vstup na přednášku je zdarma.

Karaoke party
od 21:00 * Blok 12 * vstup volný

Japonský rock promíchaný s falešným zpěvem vašich kamarádů. To je to pravé na zakončení nabitého programu. Pak si dáte panáka a začnete zpívat s nimi. Nám to zní jako plán na nezapomenutelnou akci plnou šíleností. Jdete do toho s námi?